Çile yolu olan hastane yolunda sorunlar bitmiyor! | SONSÖZ MERSİN
     
 
 
 
 
 

Çile yolu olan hastane yolunda sorunlar bitmiyor! 

HEDİYE EROĞLU

 

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve beraberindeki plansız yapılaşma kent yaşamını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Santrali yapan Akkuyu NGS Şirketinin çalışanları için Özaltın İnşaata yaptırdığı Silifke’deki yeni yerleşim alanı inşaatı ilçede kaosa neden oldu. 

 

HASTANEYE ULAŞIM İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ

Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Özaltın İnşaat arasında 2022 yılı Aralık ayı içerisinde imzalanan sözleşme sonrası toplamda 775 bin 597 metrelik alanda projenin hayata geçirilmesi için start verildi. Ancak dev proje inşaatının şantiye yolu olarak, bölgeye sağlık hizmeti sunan Silifke Devlet Hastanesi’nin, ambulanslar için özel olarak ayrılmış acil giriş-çıkış kısmını da kapsayan yol kullanılmaya başlandı.

Kasım 2023 verilerine göre yıllık 600 bini aşkın poliklinik başvurusu yoğunluğuyla bölgenin en önemli sağlık hizmet sunan kurumu olan hastaneye ulaşım, yoğun kamyon trafiği nedeniyle işkenceye döndü.

Tepkiler ve gazetemizin yaptığı haber sonrası şantiye yolu olarak kullanılan hastane yolunun uygunsuz kullanım durumunun düzeltilmesi yerine; ambulanslar için özel olarak ayrılmış acil giriş-çıkış kısmını da kapsayan yola, inşaat yapımını sürdüren Özaltın İnşaat tarafından çözüm olarak “Dikkat iş makinesi ve kamyon çıkabilir” tabelası asıldı.

 

BÜYÜKŞEHİR GÖREVE

Ancak çözüm olarak yola yerleştirilen, “Dikkat iş makinesi ve kamyon çıkabilir” tabelası şikayetleri önlemeye yetmedi. Bu defa da inşaat malzemesi taşıyan ağır vasıta araçların kullanımı nedeniyle yolda meydana gelen bozulma gündem oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i göreve çağıran bölge sakinleri, inşaatın neden olduğu mağduriyetlere isyan etti.

Yaklaşık bir milyon insanın kullandığı Silifke Devlet Hastanesinin yolun içler acısı haline sosyal medyadan isyan eden Silifke halkı, “Köstebek yuvalarını andıran bu yoldan geçen insanlar, araçlarını sürekli sanayiye götürmekten dolayı şikayetçi. Aylardır bakıma muhtaç bu yola yetkililerin kayıtsız kalınması anlaşılamıyor. Silifke'nin birçok mahallerinde muhteşem yollar yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'den isteğimiz bir an önce bu yolun yapılmasıdır” yorumları yaptı.

 

DEV PROJE İÇİN HERŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ ŞANTİYE YOLU DÜŞÜNÜLMEMİŞ!

Toplamda 775 bin 597 m2’lik bir alana yayılan dev proje içerisinde; 2.104 kişilik nüfusa sahip 4 katlı bloklar ile birlikte yüksek blokları da kapsayan 2.131 ve 2.055 kişilik bir nüfusa sahip toplamda 2.709 Adet Konut, 3.375 m2 Kreş ve Anaokulu (500 çocuk kapasiteli), 10.338 m2 Okul (1000 öğrenci kapasiteli), 8.312 m2 Ticari Yapılar (Günlük ihtiyaçlara yönelik market, kuaför, berber, kuru temizleme, kantin, kafe, restoran vb. birimleri içeren), 3.720 m2 Kültür Merkezi (Sergi ve sinema salonlarını içeren), 1.019 m2 Sağlık Merkezi ve Eczane, 2.010 m2 Spor Kulübü ve Eğlence Merkezi, 5.000 m2 72 Odalı Otel, İtfaiye Merkezi ve İbadet Alanları, Yaklaşık 48.000 m2 Kapalı Otopark Alanı ve Sığınaklar, Tüm Yerleşke için gerekli Teknik Hacimler (Su Depoları, Jeneratörler, Yönetim Alanları vb.), Araçlar için Elektrikli Şarj İstasyonları, Çatılarda elektrik üretim amaçlı solar paneller, 11.090 m2 Okul ve Kreş için Açık Spor ve Yeşil Alanlar, 42.756 m2 Central Park (Yeşil alan, çocuk oyun alanları, mini golf, basketbol, futbol, voleybol, tenis sahaları, tırmanma duvarı, açık hava sineması, bisiklet parkuru vb.), Konut alanlarında ayrıca yer alan çocuk oyun alanları, kum havuzları, açık basketbol, voleybol, futbol, tenis sahaları, yeşil alanlar, 2 Adet Açık Yüzme Havuzu, Tüm Yerleşkenin çevresini dolaşan bisiklet yolları, yürüyüş yolları, 40 Adet Otobüs Park Alanı yer alacak.

   
   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  SOZ SÖZ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  SON SÖZ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
sonsozmersin.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA