‘Vergi artıyor, maaşlarımız düşüyor’ | SONSÖZ MERSİN
     
 
 
 
 
 

‘Vergi artıyor, maaşlarımız düşüyor’ 

YUSUFCAN GÜDÜK

 

Mersin’de sağlık emekçileri, Vergide Adalet Eylemlerinin 14. Haftasında, Toroslar Yalınayak ASM önünde ses yükseltti.

Açıklamaya; Mersin Tabip Odası (MTO), SES, Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekim Sen, Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Mersin Aile Sağlığı Çalışanları Derneği (MASÇAD) ve Tabip- Sen üyeleri katılım sağladı.

 

“ALDIĞIMIZ HER 100 LİRANIN 35 LİRASI VERGİ OLARAK KESİLECEK”

Burada yapılan basın açıklamasını Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk ve Mevzuat Sekreteri Uzm. Dr. Çağlar Özen okudu.

“Size de merhaba sayın yetkililer, yönetenler. Nasılsınız? İyi misiniz? Gördüğümüz kadarıyla bize kulak tıkamaya, görmezden gelmeye devam ediyorsunuz, kendinizi hiç üzmüyorsunuz” diyen Özen, “Ancak sizi yoracağını düşündüğümüz ufak bir ricamız var. Madem taleplerimiz gözünüzde yok hükmünde, biz de onları yeniden sıralamak yerine size soru soralım dedik.

Yanıtları kamuoyuyla paylaşın! Sonra hep beraber vergide adaleti konuşalım!

25 bin lira, bu ay verdiğim vergi. Ben bir aile hekimiyim. Aile hekimliğinde çalışan bir hemşirenin / ebenin bu ay ödediği vergi ise yaklaşık 5-6 bin lira. Birkaç ay sonra bu vergi kesintisi yüzde 35 oranında olacak. Yani aldığımız her 100 liranın 35 lirası vergi olarak kesilecek. Temmuzda yapılması beklenen maaş zammının bizim için pek bir anlamı olmayacak.

 

“SORULARIMIZ YANITLAYIN!”

Şimdi bizi yönetenlere sorularımız şunlar: Yaklaşık 30.000 aile hekimi ve bir o kadar aile sağlığı çalışanının bir ayda ödediği vergi ile kaç asgari ücretlinin maaşı ödenebilir?

Bizlerin ödediği vergilerle kaç büyük şirketin vergisi ödenebilir?

Ya da soruyu şöyle mi soralım? Kaç şirketin ödemediği vergisi silinir?

Olmadığı halde zarar gösteren ve vergi vermeyen kaç şirketin, kurumun vergi borcu bizim sırtımızdan karşılanmaktadır?  Vazgeçilen vergilerin yüzde kaçı Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine aittir? Devletin istisna ve muafiyet yoluyla kurumlardan almaktan vazgeçtiği vergi tutarı geçen yıl ne kadardı?

Gereksiz, şatafat uğruna kaç makam aracı alınabilir üstelik dar gelirlinin servis ve lojmanını tasarruf tedbiri adı altında elinden alırken?

Bizim vergilerimizle kaç tane lüks konut veya çalışma alanı inşa edilebilir?

Kaç kişi devlet olanakları ile ve bizim vergilerimizle lüks yurt dışı seyahati yapabilir?

Üç-dört yerden maaş aldığı iddia edilen kamu çalışanlarının ödediği bir aylık vergi kaç liradır?

Alın terimizle kazandığımız her 100 Liranın 35 Lirası vergiye kesilirken bu parayla vergiden muaf kaç kişiye bakmaktayız?

Bu kadar üst düzey vergi keserken bunu beni korumak için mi harcadınız? Hiç sanmıyoruz, zira her gün yüzlerce şiddete uğruyoruz.

Çalışma koşullarımı düzeltmek için mi harcadınız? Hiç sanmıyoruz, insanlık dışı hasta yükü ve dayatma angaryalar altında korunmasız çalışıyoruz.

Benim sürekli mesleki eğitimimin kalitesini arttırmak için mi harcadınız? Hiç fark etmedik.

Benzer soruları çoğaltabiliriz. Yanıtlarını hasretle bekliyoruz ve kamuoyunun duymasını istiyoruz.

Bu soruların bazılarının yanıtlarını biz biliyoruz ama kamuoyunun da bilmesini istiyoruz. Bilmediklerimizi öğrenmek istiyoruz.

 

“BU ADALETSİZLİĞE SON VERİN”

Son olarak şunu sormak istiyoruz. Kazanılan her 100 Liranın 35 Lirasının vergi olarak bizden alınması sizce adil mi? Bizim cevabımız hayır. Bu adaletsizliğe son verin. Emeğimizin karşılığını adilce almak hakkımızdır ve haksızlığa itiraz etmek ise hepimizin hem görevi hem de demokratik hakkıdır.

Sadece biz aile hekimliği çalışanları değil; bu ağır vergi yükü altında ezilen tüm hekimler, sağlık çalışanları, işçiler, kamu çalışanları artık bu adaletsizliğin bitmesini istiyoruz. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Birilerinin sırtımızdan geçinmesine itiraz ediyoruz. Bizler hakkımız olan ücreti, emekliliğe yansıyan tek kalem olarak ve adil vergilendirme ile almak istiyoruz. Adaletsizliği elbette sorguluyor ve itiraz ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

   
   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  SOZ SÖZ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  SON SÖZ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
sonsozmersin.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA